dog heart
بیماری قلبی سگ ناشی از برنامه های غذایی غیرمعمول

مقدمه

دامپزشکان از سال ۲۰۱۷ طی تحقیقاتی دریافتند که سگ ها بیشتر از سال های گذشته به بیماری شدید عضله قلب مبتلا می‌شوند که این افزایش بیماری قلبی سگ موجب تعجب دامپزشکان و صاحبان این حیوانات گردید.

بیماری ناراحتی قلبی سگ یا در اصطلاح علمی کاردیومیوپاتی متسع (DCM) در سال های گذشته بیشتر در سگ های با نژاد بزرگ دیده می‌شد اما در سال های اخیر بسیاری از سگ ها با انواع نژادهایی که انتظار نمی‌رود نیز دچار این عارضه می‌شوند.

ناراحتی قلبی سگ

ناراحتی قلبی سگ

وجه مشترک بین سگ هایی که به بیماری قلبی سگ دچار می‌شوند تغذیه آن‌ها با یک جیره غذایی غیرسنتی و بدون غلات است. سگ هایی که با رژیم‌های غذایی بدون غلات تغذیه می‌شدند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی سگ هستند و با تغییر جیره غذایی، عملکرد قلب بسیاری از این حیوانات خانگی بهبود می‌یابد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)  طی تحقیقاتی شروع به جمع آوری داده ها در این مورد کرد و در سال ۲۰۱۸ گزارشی را مبنی بر ارتباط مستقیم بین بیماری قلبی سگ و جیره غذایی بدون غلات یا غذاهای حاوی غلات منتشر کرد.

طی این تحقیقات اغلب سگ‌های مبتلا به بیماری قلبی سگ با رژیم‌های غذایی “بدون دانه” یا “بدون غله” تغذیه می‌شوند و سگ هایی که رژیم غذایی آن‌ها سرشار از غلاتی همچون نخود، عدس و یا سیب‌زمینی است کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

نارسایی قلبی کاردیومیوپاتی متسع (DCM) چیست؟

نارسایی قلبی کاردیومیوپاتی متسع (DCM)

DCM نوعی بیماری قلبی سگ است که باعث ضعیف شدن عضلات قلب در سگ ها می‌شود. این بیماری در بسیاری از موارد موجب نارسایی شدید قلبی سگ و حتی مرگ حیوان می‌شود.

بیماری نارسایی قلبی سگ در بیشتر موارد منشأ ژنتیکی داشته و بیشتر در نژادهای پرخطر مانند دوبرمن پینچر، باکسر و گریت دین رایج است.

پیش از این، موارد غیرمعمول DCM نیز وجود داشت که از کمبود برخی مواد مغذی در غذای سگ و به ندرت از سموم یا عفونت ناشی می‌شد. ارتباط اخیر بین جیره های غذایی خاص و افزایش موارد DCM، دلیلی مرتبط با جیره غذایی را نشان می‌دهد، با این وجود  دانشمندان هنوز دقیقاً نمی‌دانند که این بیماری قلبی چگونه یا چرا در برخی سگ‌ها ایجاد می‌شود و در برخی دیگر نه.

علائم بیماری قلبی سگ (DCM)

در مراحل اولیه ابتلا به بیماری قلبی، سگ ها علائمی را نشان نمی‌دهند. با این حال، پیشرفت بیماری می‌تواند باعث ضعف، تأخیر در پیاده روی، از دست دادن علاقه به بازی، سرفه، مشکلات تنفسی، غش و حتی مرگ ناگهانی شود.

آیا این بیماری فقط یک مشکل در رابطه با غذای سگ فاقد غلات است؟

جیره غذایی بدون غلات

این تصور اشتباه وجود دارد که این مشکل فقط در سگ هایی که “جیره غذایی بدون غلات” دارند دیده می‌شود و کمبود غلات سبب بروز بیماری قلبی سگ در این حیوانات می‌شود.

بسیاری از غذاهایی که برچسب ((grain-free)) داشته و حاوی مقادیر زیادی نخود فرنگی، عدس، سایر دانه‌‌‌‌های حبوبات و یا سیب زمینی (به اشکال مختلف)، آرد، پروتئین و … به عنوان ماده غذایی اصلی هستند نیز در تشدید بیماری قلبی سگ و افزایش مرگ سگ‌ها مؤثر هستند.

توجه به این نکته مهم است که برخی از جیره های غذایی حاوی غلات که دارای محتوای بالای حبوبات و سیب زمینی نیز هستند ممکن است با کاردیومیوپاتی مرتبط با رژیم غذایی (DA-DCM) مرتبط باشد.

افزودن غلاتی مانند برنج در جیره غذایی سگ شما از بروز این مشکل جلوگیری نمی‌کند و بهتر است استفاده از غذاهای سرشار از حبوبات برای سگ ها را کاهش دهید.

به این معنی که حتی اگر جیره غذایی سگ شما “بدون غلات” نیست، برچسب مواد غذایی را بررسی کنید تا خطری که ممکن است برای سگ شما داشته باشد را بهتر درک کنید. با این حال اینکه چگونه این مواد ممکن است منجر به بیماری قلبی سگ بشود هنوز ناشناخته است.

نقش آمینو اسید تورین در ایجاد نارسایی قلبی سگ (DCM) چیست؟

نقش آمینو اسید تورین در ایجاد نارسایی قلبی سگ (DCM)

حیوانات خانگی برای حفظ قدرت عضلات قلب خود به تورین در جیره غذایی نیاز دارند. به طور مثال سگ ها و گربه های خانگی در صورت عدم دریافت تورین کافی می‌توانند به DCM دچار شوند.

با این وجود مطالعات بیشتر در سال های اخیر نشان داده است که اغلب سگ‌های مبتلا به بیماری قلبی سگ دارای سطوح طبیعی تورین هستند (۹۰٪ در یک مطالعه اخیر).

اما در برخی از نژادهای خاص مانند گلدن رتریور، آمریکایی کوکر اسپانیل، نیوفاندلند و دیگران کمبود تورین نقش کوچکی در ایجاد بیماری نارسایی قلبی سگ داشته است.

درمان بیماری قلبی سگ (DCM) چیست؟

درمان بیماری قلبی سگ (DCM)

در صورت تشخیص زودهنگام بیماری قلبی سگ، با تغییر جیره غذایی حیوان می‌توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

با تغییر رژیم غذایی سگ های بیمار از جیره غذایی غیرسنتی حاوی حبوبات زیاد به جیره غذایی سنتی حاوی غلات می‌توان زمان بقای آن‌ها را بیشتر کرد.

در صورت پیشرفت بیماری قلبی سگ، نیاز به مصرف دارو است. چندین دارو برای کمک به تقویت عملکرد قلب، درمان تجمع مایعات و بهبود ریتم قلب مورد نیاز است.

بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان این اختلال علاوه بر سایر داروهای خاص دامپزشکی مانند Petmedin (پیموبندان) برای بیماری قلبی در سگ ها استفاده می‌شود.

نوبل فارم از تأمین کنندگان معتبر و دارای مجوز فروش پت مدین (پیموبندان) است و شما می‌توانید با آرامش خاطر و طبق دستور دامپزشک خود از محصولات وب‌سایت ما بهره مند شوید.

خبر خوب! برخلاف بیماری DCM که در سگ‌های نژاد بزرگ دیده می‌شود و غیر وابسته به غذای سگ است، بیماری DA-DCM که نوع وابسته به جیره غذایی است، اگر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود، می‌تواند برگشت‌پذیر باشد.

با تغییر رژیم غذایی به یک جیره غذایی سنتی، بسیاری از سگ‌های بیمار بهبود می‌یابند و حتی می‌توانند به حالت عادی برگردند، اگرچه ممکن است تا یک سال یا بیشتر پس از مصرف غذای جدید طول بکشد.

متأسفانه، در موارد پیشرفته‌تر بیماری قلبی سگ، آسیب به قلب می‌تواند دائمی باشد. تغییر نوع غذای سگ و شروع داروهای قلبی ممکن است عملکرد و بقای قلب را بهبود بخشد، اما عمر این حیوانات خانگی به دلیل این بیماری وحشتناک کوتاه‌تر می‌شود.

اگرچه بیماری قلبی سگ وابسته به نوع غذا DA-DCM می‌تواند در هر نژادی رخ دهد، اما نگرانی در مورد افزایش خطر نارسایی قلبی سگ مرتبط با تغذیه در نژادهای گلدن رتریور، پیت بول، لابرادور رتریور و احتمالاً برخی از نژادهای Doodle وجود دارد.

نارسایی قلبی گربه ها

نارسایی قلبی گربه ها

اگرچه بیماری نارسایی قلبی در گربه ها چندان معمول نیست؛ اما مواردی از ابتلای گربه‌هایی که در جیره های غذایی آنها حبوبات یا سیب‌زمینی زیاد وجود داشته به بیماری قلبی وابسته به غذا  DA-DCM گزارش شده است.

همچنین گربه‌هایی که رژیم غذایی خانگی، گیاه‌خواری یا وگان دارند نیز در معرض خطر ابتلا به DCM ناشی از کمبود تورین هستند.

اگر حیوان خانگی من یکی از این جیره ها را داشته باشد؛ اما علائمی نداشته باشد، چه کاری باید انجام دهم؟

نوع غذای سگ

وحشت نکنید! اکثر سگ‌هایی که این نوع رژیم غذایی را دارند DCM را نشان نمی‌دهند.

اگرچه مطالعات اخیر نشان می‌دهد بسیاری از سگ‌هایی که این نوع رژیم غذایی را دارند ممکن است تغییرات خفیفی در عملکرد قلب داشته باشند که با تغییر در نوع غذای سگ برطرف می‌شود.

هر چه حیوان خانگی مدت بیشتری از این نوع غذاها استفاده کند، خطر بروز مشکلات بیشتر می‌شود.

در اولین قدم تغییر نوع غذای سگ را در نظر بگیرید تا بتوانید از بروز آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

اگر حیوان خانگی شما شرایط خاصی مانند آلرژی غذایی دارد، با دامپزشک خود در مورد گزینه های غذایی صحبت کرده و یا با یک متخصص تغذیه دام مشورت کنید.

برای ملاقات با دامپزشک خود برنامه ریزی کنید تا آنها بتوانند صداهای غیرطبیعی قلب یا مشکل ریتم یا سایر علائم بیماری قلبی را بررسی کنند؛ اما اگر حیوان خانگی شما در خانه طبیعی است و دامپزشک شما هیچ نگرانی ندارد، آزمایش بیشتر برای تشخیص DCM به خود شما بستگی دارد.

اکوکاردیوگرام با متخصص قلب دامپزشکی (کاردیولوژیست دامپزشکی) بهترین راه برای بررسی DCM است، اما ممکن است هزینه آن بالا باشد. سایر آزمایش‌ها، مانند آزمایش خون NT-proBNP یا عکس‌برداری با اشعه ایکس از قلب و ریه‌های سگ نیز گزینه‌هایی برای کمک به غربالگری بیماری هستند.

نتیجه گیری

هیچ برنامه غذایی کاملی برای همه حیوانات خانگی وجود ندارد. با دامپزشک خود مشورت کنید تا بفهمید کدام غذاها برای حیوان خانگی شما مناسب‌تر است.

برای جلوگیری از بیماری های گوارشی، هر گونه تغییر برنامه غذایی حیوانات خانگی باید به تدریج طی چند هفته انجام شود. همچنین غذاهای حاوی غلات سرشار از نخود، عدس و یا سیب‌زمینی و همچنین غذاهای فاقد اسیدآمینه تورین می‌تواند باعث ایجاد نارسایی قلبی سگ ها بشود.

برای انتخاب غذای مناسب سگ و گربه و یا سایر حیوانات خانگی خود توجه داشته باشید که غذاهایی را تهیه کنید که توسط شرکت هایی معتبر و با مجوز و استاندارد های لازم تهیه شده است. نوبل فارم گزینه مناسبی برای شماست که بتوانید بهترین محصولات و غذاها را برای حیوانات خانگی خود تهیه کنید.