اکسترودر | extruder | نوبل فارم
برای اکسترود شدن خوراک دام چه ماشین آلاتی نیاز داریم؟

اکسترودر کردن خوراک دام

در این قسمت به بررسی مزایای محصولات اکسترود شده در خوراک دام پرداخته ایم و به شما یادآوری می کنیم:

  • پایداری بالا در آب
  • آلودگی کمتر محیطی
  • بهبود قابلیت هضم غذا
  • راندمان بالا و نرخ تبدیل بالا

اکسترودر | extruder | نوبل فارم

در نمودار بالا می توانید مراحل اصلی فرآیند تولید خوراک اکسترود شده را مشاهده کنید و در زیر تجهیزات اصلی درگیر در این فرآیند و اهمیت آن را شرح خواهیم داد.

آسیاب کردن

مواد اولیه تشکیل دهنده خوراک در قالب ها و اندازه دانه های مختلف (غلات، آرد، حبوبات و غیره) به کارخانه ها می رسد. همه این عناصر باید به اندازه ذرات مناسب برای مخلوط کردن و پختن بعدی با فرآیند اکستروژن آسیاب شوند.

برای انجام این فرآیند، رایج ترین روش استفاده از آسیاب چکشی است. به طور کلی، دو آسیاب به صورت سری در مواردی که به عنوان پیش آسیاب و آسیاب شناخته می شود استفاده می شود. با اندازه مناسب، مواد وارد میکسر می شوند.

مخلوط کردن

در این مرحله، مواد آسیاب شده برای ساختار ترکیبی مناسبی از مواد، با پیروی از دستور العمل های پیشرفته توسط کارشناسان تغذیه دام، آماده می شود. معمولاً از میکسرهایی با روتورهای پارویی برای همگن کردن مخلوط استفاده می شود و در نتیجه از یکنواختی موادی که به قسمت اکسترودر extruder می رسند اطمینان حاصل می شود.

اکستروژن

فشرده سازی اولیه با اعمال فشار به مواد در دستگاه اگسترودر، یک مرحله تعیین کننده در فرآیند اکستروژن است. برای جلوگیری از انبساط گلوله ها در خارج از اکسترودر، مواد باید در دمای تنظیم شده نگهداری شوند.

اکسترودر

اکستروژن مهمترین مرحله است و فرآیندی با دمای بالا با زمان های کوتاه است که در عین بهبود قابلیت هضم نشاسته ها و پروتئین ها، تخریب مواد مغذی را به حداقل می رساند. اکستروژن فرآیندی است که در آن خوراک نه تنها فشرده می‌شود، بلکه «پخته» نیز می‌شود و این فرآیند به سطوح بالایی از رطوبت، دما و فشار نیاز دارد.

تمام این الزامات باید برآورده شوند تا در هنگام خروج از دستگاه اکسترودر به درجه انبساط مطلوب دست یابیم. برای انجام این فرآیند، از اکسترودرهای تک یا دو مارپیچ برای فشرده سازی موادی که قبلا مخلوط شده اند، استفاده می شود تا شرایط رطوبت و دمای مورد نیاز برای به دست آوردن یک محصول با کیفیت بالا، تضمین شود.

اکسترودر به طور مداوم با مخلوط مواد تغذیه می شود و پیچ یا پیچ ها این مخلوط را فشرده تر کرده و می پزند. هنگامی که خوراک از extruder خارج می شود، این مخلوط بسته به گونه و مراحل رشدی که خوراک برای آن در نظر گرفته شده است، به سیلندرهایی با ضخامت و طول دلخواه بریده می شود.

خشک کردن

خوراکی که از اکسترودر خارج می شود به دلیل اضافه شدن آب در حین آماده سازی و فرآیند اکستروژن، همچنان حاوی رطوبت اضافی است. بنابراین، خشک کردن یک فرآیند اجباری به منظور حفظ پایداری رطوبت در خوراک تمام شده است.

خشک کردن در قیف های خشک کن بزرگ انجام می شود که هوای گرم و خشک را فراهم می کند و رطوبت را از بین می برد، که در آن خوراک می تواند به صورت افقی روی یک تسمه ارتعاشی (خشک کن های افقی) حرکت کند یا از یک محفظه به محفظه دیگر به صورت عمودی عبور کند (خشک کن های جریان مخالف عمودی).

اضافه کردن روغن

ماشین‌های پوشش روغن (Coater) اضافه کردن روغن به محصولات اکسترود شده است، عمدتاً روغن‌ها برای افزایش ارزش تغذیه ای و انرژی آنها است. در این حالت از دستگاه پوشش دهنده روغن / میکسر خلاء استفاده می شود. با استخراج هوا از خوراک پلت اکسترود شده، میزان بیشتری از ترکیب روغن با خوراک پلت را بدست می آورید.

خنک کننده

در نهایت، محصول اکسترود شده و خارج شده از اکسترودر باید از نظر حرارتی تثبیت شود و برای این منظور، آن را در یک خنک کننده عمودی قرار می دهند که با گردش مخالف جریان هوا در دمای اتاق، دمای آن را کاهش می دهد.

از این مرحله خوراک آماده بسته بندی در قالب های مختلف بسته به محصول و بازار هدف می باشد. بسیار مهم است که در نظر داشته باشید که تمام این فرآیندها و ماشین آلات مربوطه توسط کارشناسان نظارت می شوند.

 

منبع مقاله : https://derwent.es