کک و کنه در سگ | سیمین روان
بهترین روش تشخیص و درمان کک در سگ و راهکارهای پیشگیری

مقدمه ای بر کک در سگ ها

انگل های داخلی در درون بدن حیوان زندگی کرده و با بروز علائمی چون لاغری و اسهال  همراه هستند. اما گروهی دیگر از انگل ها خارجی بوده و بر روی پوست حیوان زندگی می کنند و از خون حیوان تغذیه می کنند.

کک (Dog flea) از این نوع انگل ها محسوب می شود البته برخی اوقات وجود آنها نشان دهنده انگل های داخل بدن سگ نیز می تواند باشد. همانطور که می دانید سگ ها و گربه ها مستعد ابتلا به بیماری های مختلف پوستی هستند. بیماریهایی که عوامل آن می تواند انواع باکتری، قارچ، جرب، کنه و کک باشد.

هنگامی که کک در بدن سگ لانه کند از خون حیوان می تواند تغذیه داشته باشد. نیش کک باعث ابتلای سگ به بیماری ها و عفونت های مختلفی می شود. کک ها معمولا زمانی می توانند سراغ سگ شما بیایند که در فضای باز باشد.

کک و کنه در سگ | سیمین روان

بخصوص وقتی که سگ بر روی چمن و بوته ها غلت می خورد. در این هنگام کک ها به راحتی به بدن حیوان خانگی شما می چسبند و مکان مناسب خود را برای تغذیه و زندگی می یابند.

چگونه وجود کک در سگها تشخیص داده می شود؟

ابعاد بدن کک ها بسیار کوچک بوده و معمولا در اندازه ای کمتر از ۲ میلیمتر هستند. رنگ بدن کک قهوه ای بوده و تا هنگامی که در بدن سگ تکثیر نشوند، تشخیص دادنشان بسیار سخت است. پوست کک ها سخت بوده و به همین دلیل  معمولا آسیب نمی بینند و مقاومند.

مدت ماندگاری کک در سگها بطور معمول ۱۰۰ روز است و در همانجا نیز تخم ریزی دارد. نحوه حرکت کک در سگها به صورت جهیدن است و می توانند از بدن سگ بر روی زمین و خاک و دستان صاحب حیوان نیز بجهند.

زمانی که کک در  سگها شروع به نیش زدن می کند، بدن حیوان قرمز و متورم شده و احساس خارش شدیدی خواهد داشت. در این موارد سگ دائما خود را می خاراند، در نتیجه بهتر است با مشاهده این علامت حتما علت آن را بیابید. اگر تشخیص دامپزشک کک در سگ بود بلافاصله برای درمان آن اقدام نمایید.

وجود کک در سگها چه مشکلاتی را بوجود می آورد؟

کک که حشره بال دار و خونخوار است در زمانی که سگ را نیش می زند علائم زیر را در بدن سگ ایجاد می کند

 • تورم، پوسته و پوسته شدن پوست سگ
 • ایجاد قرمزی بر روی پوست
 • خارش و لیسیدن زیاد پوست
 • وجود زخم پوستی و بیقراری
 • ریزش مو
 • در صورت عدم درمان ایجاد عفونت در بدن سگ

برای درمان کک در سگها چه کار باید کرد؟

برای درمان کک در سگهای خانگی می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

مصرف رزماری

این گیاه به دلیل بوی قوی که دارد می تواند این حشره بال دار و خونخوار را فراری دهد و نیش حشره را در بدن سگ نیز درمان کند و پت شما را از عارضه کک در سگها نجات بدهد. برای مصرف این گیاه می توانید از اسپری آن استفاده کنید.

برای تهیه این اسپری، دو فنجان برگ رزماری را در ظرف یک لیتری ریخته و تا ۳۰ دقیقه بجوشانید. سپس از روی حرارت آن را بردارید و از صافی رد کرده و با ۵/۴ لیتر آب گرم مخلوط نمایید. حال می توانید این محلول را بر روی بدن سگ و یا انواع پت و هوا اسپری نمایید.

شانه ضد کک

استفاده از شانه ضد کک یکی از راه های درمانی Dog flea است. داخل یک سطل آب گرم و شامپوی مخصوص سگ را بریزید و هم زده تا کف کند. سپس شانه ضد کک را داخل محلول کرده و همراه با کف به آرامی بر روی گردن و بخش های مختلف بدن حیوان بکشید. بهتر است در هنگام این کار شانه را در جهت رشد مو حرکت دهید تا کک ها و تخم های آنها از بین برود.

اسپری ضد کک پونه

می توانید یک فنجان برگ پونه تازه یا خشک شده را با یک لیتر آب جوش ترکیب نمایید. پس از گذشت ۳ تا ۴دقیقه جوشیدن، آن را از روی حرارت برداشته و از صافی رد نمایید. پس از یک ساعت و سرد شدن آن را بر روی بدن سگ اسپری نمایید.

سرکه سیب

یکی دیگر از روش های حذف کک در سگها یا Dog flea استفاده از سرکه سیب است. به میزان مساوی سرکه سیب و آب را در درون یک بطری ریخته و به آن ۲ یا ۳قطره روغن اسطخودوس اضافه می کنید. حال این محلول ساخته شده را روی حیوان خود اسپری کنید. این مخلوط نباید با چشم، گوش و بینی سگ تماس داشته باشد.

صابون مایع

در زمان وجود کک در سگها می توانید به جای شستشوی بدن سگ با شامپو، از آب گرم و صابون نیز استفاده کنید. اجازه دهید سگ ۵ تا ۱۰ دقیقه در مخلوط آب و صابون بماند. در زمانی که حیوان را می شویید کک ها سر خورده و می افتند. این کار را می توانید چند بار در هفته انجام دهید.

کک و کنه در سگ | سیمین روان

آیا حیوانات خانگی شما از کک و کنه رنج می‌برند؟ ما راه حلی طبیعی و موثر داریم. می توانید پودر ضد کک و کنه را از نوبل فارم سفارش دهید و بعد از استفاده و رضایت کامل به دوستان خود نیز معرفی نمایید.

محصولات درمانی کک در سگها

هنگامی که سگ خود را ضد عفونی کردید باید محیط زندگی اش را نیز سم پاشی نمایید. زیرا که زندگی کردن سگ در میان کنه هایی که در محل زندگی او وجود دارد، خطرناک است. ضمن این که احتمال انتقال کک به انسان نیز وجود داشته، پس بهتر است تمام محیط زندگی حیوان را سم پاشی کنید.  از دیگر محصولات رفع Dog flea موارد زیر را می توان استفاده نمود:

 • آئروسل ها (مانند پیف پاف)
 • افشانه (مثل اسپری شیشه پاک کن)
 • پودر
 • قلاده ضد کک
 • تزریق واکسن ضد کک ( آیورمکتین یکی از داروهای تزریقی است)
 • پاکسازی

آیا می توان از وجود کک در سگها پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از ابتلای سگ به حشره بال دار و خونخوار بهتر است که در فصول گرم سال، بدن حیوان خود را به طور مرتب بررسی کنید. محیط اطراف زندگی اش را تمیز نگه داشته و با کمک یک سم پاش محل زندگی حیوان و خود را ضد عفونی نمایید.

می توانید از اسپری ضد کک مخصوص سگ نیز استفاده کنید. برای سگ هایی که در فضای باز زندگی می کنند می توانید هفته ای یک بار این کار را انجام دهید. ضمن این که سعی کنید از ایجاد ارتباط سگ با دیگر حیوانات نیز جلوگیری کنید.

مثلا حیوانات خانگی افرادی که آنها را نمی شناسید یا حیوانات ولگرد داخل پارک ها و خیابان ها. به طور کلی باید از ایجاد ارتباط سگ با حیواناتی که از سلامت آنها اطلاعی ندارید، جلوگیری کنید.

کک ها در کدام قسمت از بدن سگ ها زندگی می کنند؟

نواحی پرموی بدن حیوان، بهترین مکان و محل زندگی کک در سگهاست. از این نواحی می توان بخش های گوش حیوان، میان انگشتان دست و پای حیوان، کنار چشم، اطراف لب و بخش های تناسلی و کشاله ران و گردن و بخش هایی که حیوان به آن دسترسی کافی را ندارد را نام برد. به طور کلی این حشره بال دار و خونخوار در قسمت های پرموی سگ بسیار مشاهده می شود.

آیا تفاوت کک در سگها و کنه را در سگ ها می دانید؟

اندازه کک ها کوچکتر از کنه می باشد و به صورت جهشی حرکت دارند. این حشرات بر روی بدن حیوانات به راحتی قابل مشاهده نیستند. می توان از روی مدفوعشان که همان خون انسان و سگ است، آنها را تشخیص داد.

کنه ها در دو نوع سخت و نرم می باشند.

کک و کنه در سگ | سیمین روان

کنه نرم پوشش سختی ندارد به بدن حیوان می چسبد و جابجا نمی شود. اما کک ها به شکل جهشی حرکت داشته و بر روی بدن حیوان حرکت می کنند. نحوه از بین بردن کک و کنه مشابه هم است و تفاوتشان در سم مورد استفاده برای رفع این نوع انگل ها می باشد.

حفظ سلامتی و شادابی حیوان خانگی شما یک اولویت است. با قرص ضد انگل سگ، از انگل‌های مزاحم دوری کنید و به دوست وفادارتان آرامش بیشتری ببخشید.

نتیجه گیری

از آنجایی که عارضه کک در سگها معمولا زمانی اتفاق می افتد که حیوان خانگی شما در فضای باز باشد، بایستی مراقب بوده و بطور مرتب بدن حیوان را با صابون یا شامپوی مناسب شستشو دهید.

رعایت نکات بهداشتی قویترین عامل بازدارنده ابتلا انواع پت به این گونه حشرات است. از تماس پت خود با حیوان های ناشناس و ولگرد به طور کلی از ایجاد ارتباط سگ تان با حیواناتی که از سلامت آنها اطلاعی ندارید، جلوگیری کنید.

همچنین سعی کنید همواره موهای حیوان خانگی تان را در اندازه مناسب نگه دارید، چرا که موهای بلند حیوان خانگی مکان مناسبی برای ابتلا به عارضه کک در سگها خواهد بود. در شرایطی که مشکوک به ابتلای سگ به کک یا کنه شدید حتما با دامپزشک مشورت کنید.