ویژگی های گاو سیمنتال و موارد کاربرد این نژاد | نوبل فارم
ویژگی های گاو سیمنتال و موارد کاربرد این نژاد

در این مقاله به بررسی ویژگی های نژاد سیمنتال و بررسی کاربردهای موثر این نژاد پرداخته ایم. گاو سیمنتال یک نژاد بسیار قدیمی است و تاریخچه این نژاد به قرون وسطی باز می گردد. یک گاو همه کاره است که از دره رودخانه Simme در برنز اوبرلند واقع در غرب سوئیس سرچشمه می گیرد.

در واقع یکی از قدیمی ترین نژادهای گاو است و به طور گسترده در سراسر جهان توزیع شده است. گاو سیمنتال علاوه بر اینکه یک نژاد کهن است، برای مشارکت در ایجاد بسیاری از نژادهای گاو معروف اروپایی نیز حائض اهمیت بوده است.

نژادهای مهم و قابل توجهی که از گاو سیمنتال تاکنون ایجاد شده اند عبارتند از Montbeliarde (فرانسه)، Fleckvieh (آلمان) و Razzeta d’Oropa (ایتالیا).

بررسی سوابق اولیه نشان می دهد که گاو نژاد سیمنتال در واقع نتیجه ترکیب ژنهای بین دو نژاد از گاوهای نژاد بزرگ آلمانی و نژاد کوچکتر بومی سوئیس بوده است.

اطلاعات کامل ظاهری نژاد گاو سیمنتال

گاو نژاد سیمنتال دامی با سایز بزرگ و تنوع رنگی وسیع است. رنگ پوست آنها از طلایی تا قرمز بصورت ترکیب با سفید و متفاوت است و ممکن است به طور یکنواخت یا به وضوح در تکه هایی در زمینه سفید مشخص شود.

ویژگی های گاو سیمنتال و موارد کاربرد این نژاد | نوبل فارم

بسته به نوع خاصشان باشند. در واقع رنگبندی پوست تن این حیوان می تواند بسته به کشور و منطقه جغرافیایی متفاوت باشد. سر برخی از این حیوانات سفید است و معمولاً نوار سفیدی روی شانه ها دیده می شود.

اکثر گاوهای سیمنتال دارای رنگدانه در اطراف چشم هستند که به کاهش مشکلات چشم کمک می کند. این گاوها می توانند شاخدار هم باشند و در انواع شاخدار، شاخ ها به سمت بالا چرخانده می شوند. عضلات خوبی دارند، هیکلشان معمولا بزرگ است و سم سنگینی دارند.

آیا به دنبال اسپرم گاو سیمنتال با کیفیت عالی برای بهبود چرخه تولید دام خود هستید؟ نوبل فارم در خدمت شماست! اسپرم‌های معتبر و اصیل با تضمین کیفیت در انتظار شماست. از امروز شروع به بهبود بهره‌وری و کیفیت دام خود کنید.

ویژگی های فیزیکی نژاد گاو سیمنتال

متوسط ​​قد گاوهای نر حدود ۱۵۰-۱۶۰ سانتی متر و برای گاوهای ماده ۱۳۵-۱۵۰ سانتی متر است. وزن گاوهای نر به طور متوسط ​​حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم و میانگین وزن بدن گاوهای ماده حدود ۷۰۰-۹۰۰ کیلوگرم است.

گاو نژاد سیمنتال حیواناتی همه کاره هستند. تنوع نژادی زیادی در این نوع دام وجود دارد و هر نوع از این دام ها برای اهداف خاصی استفاده می شود. اما در بیشتر موارد هم برای تولید شیر و هم برای تولید گوشت استفاده می شوند.

ویژگی های گاو سیمنتال و موارد کاربرد این نژاد | نوبل فارم

از قدیم از نژاد گاو سیمنتال به عنوان دام های شیری و گوشتی استفاده می شده است. این نوع از نژاد گاو در سراسر جهان به خوبی شناخته شده اند و  به ویژه در سرعت رشد سریع گوساله، می توان گفت شاخص و معروف اند.

این نژاد همچنین به دلیل رشد خوب و تولید شیر بیش از هر نژاد دیگری مورد توجه است. این نژاد معمولا از نظر خلق و خوی مطیع بوده و این نژاد از گاوها دارای ویژگی های مادری بسیار خوبی هستند.

نژاد سیمنتال بسیار مقاوم است و می توانند به راحتی خود را با متنوع ترین شرایط آب و هوایی وفق دهند. به همین دلیل است که امروزه این نژاد در سراسر جهان در دسترس است و به شکل قابل توجهی پرورش داده می شود.

در مقایسه با سایر نژادهای مشابه، گاو سیمنتال توانایی چرای عالی و سرعت رشد خوبی دارد. کار با این نوع خاص از گاو بسیار آسان است و تبدیل خوراک مصرفی به گوشت وشیر مناسب و به عبارت بهتر کارایی بسیار خوبی دارند.

برخی از انواع این نژاد برای تولید گوشت، برخی برای شیر و برخی برای تولید شیر و گوشت بسیار مفید هستند. قبلاً به عنوان حیوانات بارکش استفاده می شدند، اما اکنون عمدتاً برای تولید شیر و گوشت پرورش داده می شوند.

سوالات متداول که ممکن است در رابطه با این نژاد گاو

گاو گوشتی است یا شیری؟

یک نژاد گاو دو منظوره است که بسیار مفید است و برای اهداف شیری و گوشتی استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان حیوانات کشنده استفاده می شوند.

گاوهای سیمنتال بیشتر برای چه اهدافی پرورش داده می شوند؟

سیمنتال یک نژاد دو منظوره است و هم برای اهداف شیری و به عنوان گاو شیری و هم برای اهداف تامین گوشت به عنوان گاو گوشتی خوب است. اما آنها به ویژه به دلیل تولید شیر زیاد و خلق و خوی آرام محبوب شده اند.

تفاوت بین Angus و Simmental چیست؟

تفاوت اصلی گاو نژاد سیمنتال و گاو نژاد آنگوس در اندازه گوش این دو نژاد است. سیمنتال ها معمولا گوش بزرگتری نسبت به گاو نژاد آنگوس دارند.

تفاوت بین هرفورد و سیمنتال چیست؟

نه نوار سفیدی در پایین گردن دارند و نه چین های زیر گردن(غبعب) سفیدی دارند. اگر این مشخصه ها در گاوی وجود داشته باشد، گاو احتمالاً از گاوهای نژاد هرفورد است.

بهترین نژاد گاو برای ترکیب با نژاد سیمنتال کدام است؟

نژاد آنگوس بهترین نژاد برای تلاقی با نژاد سیمنتال است.

آیا گاو سیمنتال به راحتی زایمان می کند؟

بله، بسیار قوی است، زایمان آسانی دارد و خلق و خوی عالی دارد.

گاو سیمنتال چقدر شیر تولید می کند؟

متوسط ​​تولید شیر گاو نژاد سیمنتال بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم در هر دوره شیردهی است.

چگونه یک گاو نژاد سیمنتال مشکی به دنیا می آید؟

منشا بلک سیمنتال نتیجه جفت گیری گاو نژاد سیمنتال با گاو نژاد آنگوس بود.

آیا گاو نژاد سیمنتال مطیع است؟

بله، این حیوانات مطیع هستند.

میانگین وزن این مدل دام چقدر است؟

بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارند. و میانگین وزن بدن گاوهای نر بالغ حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم است.

برای این نوع حیوان چه نوع خوراکی مناسب است؟

مانند سایر نژادهای گاو است.  مانند سایر گاوها یونجه، علف، غلات و خوراک دام معمولی می خورد.

چقدر عمر می کند؟

میانگین طول عمر بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

نتیجه گیری

سیمنتال ها حیواناتی عضلانی، دراز و تنومند بوده و استخوان بندی بسیار قوی دارند. مزاج خوب و تولید شیر بالایی دارند. گاوهای نژاد سیمنتال به طور قابل توجهی سنگین تر و لاغرتر از سایر نژادهای اروپایی هستند و ضایعات کمی دارند و تولید گوشت قابل فروش بالاتری نیز دارند. گاوهای ماده سیمنتال معمولا بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارند و میانگین وزن بدن گاوهای نر بالغ حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم است.

 

آیا به دنبال اسپرم گاو سیمنتال با کیفیت عالی برای بهبود چرخه تولید دام خود هستید؟ نوبل فارم در خدمت شماست! اسپرم‌های معتبر و اصیل با تضمین کیفیت در انتظار شماست. از امروز شروع به بهبود بهره‌وری و کیفیت دام خود کنید.

 

منبع : roysfarm.com