مشاور مالی | نوبل فارم
بررسی ویژگیهای یک مشاور مالی حرفه ای

مشاور مالی، اقتصاد را خوب می داند، دانش و تجربه کافی در زمینه امور مالی، حسابداری، مالیاتی و سرمایه‌ گذاری داشته و با تشریح شرایط مالی شرکت و تجزیه و تحلیل صورت های مالی و شناخت صحیح از منابع و مصارف، بهترین راه کار جهت افزایش سود آوری و کاهش هزینه را به مدیریت شرکت ها عرضه می دارد.

وجود یک مشاور مالی متخصص و متبحر، بهره وری و کارایی منابع انسانی از جمله پرسنل امور مالی و حسابداری را افزایش و صحت و اتکای به اسناد حسابداری و صورت های مالی را دو چندان می نماید .نقش مشاوران مالی در زمان بحران شرکت ها نیز حائز اهمیت است .

یکی از ویژگیهای بارز مشاور مالی، استقلال و بی طرفی وی در برخورد با مسائل مالی است. تسلط به قوانین مالیات، قانون تجارت، قانون مناقصات و مزایدات، قوانین صادرات و واردات، قانون کار و تامین اجتماعی از ویژگیهای یک مشاور مالی با تجربه و کارآمد می‌باشد .انتخاب صحیح و مناسب یک مشاور مالی مناسب و متبحر، همواره یکی از چالش های مدیریت در شرکت هاست.

مشاور مالی کیست؟

مشاور مالی فردی متخصص است که در مورد امور مالی، مالیاتی، سرمایه گذاری، امور کار و بیمه ای اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت ها مشاوره می دهد .مشاور مالی می تواند با ارائه استراتژی و روش های تحلیلی جهت ایجاد سود آوری بهتر، کاهش هزینه، ایجاد دارایی و کاهش بدهی و تعیین زمان بندی مناسب جهت دریافت و پرداخت تسهیلات به شرکت ها مشاوره نماید، تا زودتر به اهداف مالی خود برسند.

مشاور مالی | نوبل فارم

امروزه در دنیا مدیران موفق در شرکت های بزرگ، متوسط و کوچک، برنامه ریزی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی خود را به مشاوران مالی خود می سپارند و با بهره‌وری از دانش و تجربه آنان در این زمینه پیش می روند.

اشخاص حقوقی و شرکت ها و فعالین صنایع دام، طیور و آبزیان بهتر است مشاوران مالی خود را از میان افراد بی طرف و خارج از شرکت، انتخاب نمایند تا اطلاعات و صورت های مالی بدست آمده بصورت کاملا بی طرفانه به مدیریت جهت تصمیم گیری مفید و مناسب عرضه گردد .

در شرایطی که بی ثباتی اقتصادی و تورم ویرانگر در کشور، بسیاری از کسب و کارها و شرکت های تجاری را به تعطیلی و یا بحران کشانده است، استفاده از دانش و تجربه یک مشاور مالی کارآمد در زمینه امور مالی، می تواند راهگشا و مفید باشد .

سابقه و مهارت های مشاوران مالی

یک مشاور مالی خوب و کارآمد می بایست علم و تجربه کافی و مناسب در زمینه امور مالی و علوم تجاری داشته باشد .بعنوان مثال یک مشاور مالی در صنایع دام، طیور و آبزیان لازم است علاوه بر امور مالی، آشنایی کافی با این صنایع نیز داشته باشد. همچنین مسلط به قوانین مالیاتی، قانون تجارت، قانون صادرات و واردات، قانون مناقصات و مزایدات، قانون کار و تامین اجتماعی باشد .وی می بایست قوانین بازار و تجارت در هر زمینه شغلی را خوب فرا بگیر ، همچنین باید درک درستی از اقتصاد خرد و کلان و نظام عرضه و تقاضا در بازار داشته باشد .

وظایف مشاور مالی

وظایف مشاور مالی، متناسب با نیاز شرکت ها و کارفرمایان طراحی می گردد .وظایف مشاور مالی علاوه بر برنامه ریزی امور مالی، اجرا، نظارت و کنترل آن نیز می‌باشد .خلاصه اهم وظایف مشاور مالی در صنعت، خصوصا صنایع دام، طیور و آبزیان را می توان به شرح زیر بیان نمود.

 • کنترل بر حساب ها و اسناد خزانه داری، فروش، تولید، انبار و امور مالی شرکت ها و نظارت بر بستن حساب ها
 • تدوین و اصلاح ساختار امور مالی شرکت ها
 • آموزش صحیح و کارآمد پرسنل امور مالی و حسابداری
 • مدیریت اعتبارات و تسهیلات بانکی در شرکت ها
 • تهیه و تنظیم صورت های مالی میان دوره ای و پایان دوره ای جهت ارائه به مدیریت
 • مشاوره به مدیریت در زمان بحران مالی
 • تدوین و نظارت در تهیه اظهارنامه مالیاتی، اظهار نامه ارزش افزوده، گزارش خرید و فروش فصلی ماده ۱۶۹ ق .م
 • نظارت و کنترل بر فاکتورهای ارسالی از طرف شرکت به سامانه مودیان امور مالیاتی
 • تجزیه و تحلیل صورت های مالی و ارایه راهکارهای مناسب جهت افزایش بهره‌وری و سود آوری
 • تدوین استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت مالی برای دستیابی به چشم انداز آتی
 • ارایه راهکارهای مناسب مالی برای پیشگیری از جرایم مالیاتی و بیمه
 • تنظیم لوایح جهت حل اختلاف مالیاتی و اداره کار و تامین اجتماعی و پاسخگویی و حضور در این جلسات با صلاحدید مدیریت .
 • مدیریت تسهیلات و اعتبارات بانکی
 • تدوین طرح توجیهی بابت اخذ تسهیلات سرمایه ثابت جهت افزایش خطوط تولید و نوسازی ماشین آلات در کارخانجات تولید خوراک، فرآوری، بسته بندی و…
 • تدوین بودجه بندی جامع مالی و عملیاتی بصورت ماهانه و فصلی یا دوره ای
 • تهیه و تدوین گزارشات درخواستی مدیریت و ارایه تحلیل های فنی آن
 • تدوین و کنترل اسناد و گزارشات ارائه شده جهت استفاده کنندگان برون سازمانی مانند اداره امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و غیره

آیا اشخاص حقوقی و شرکت ها، به مشاوران مالی نیازمندند؟

کاهش ریسک در قراردادهای مالی و تجاری شرکتها، با شناخت و آگاهی مشاور مالی از تمامی حقوق و قوانین تجاری، مالی و مالیاتی میسر می گردد. بعنوان مثال عدم تنظیم قرارداد صحیح و مناسب با کارمندان و پرسنل شرکت می تواند ضررهای مادی و معنوی جدی برای شرکت ایجاد نماید .

مشاور مالی | نوبل فارم

مدیران در تصمیمات مالی خود به گزارشات دقیق، مرتبط، به موقع و بی طرفانه ای نیاز دارند، با توجه به اینکه مشاور مالی کارمند رسمی و بیمه ای شرکت نمی باشد، در تهیه، تنظیم و نظارت بر تدوین گزارشات و سایر امورات مالی کاملا بی طرف است و این ویژگی بارز، صحت و اعتبار اسناد و گزارشات مالی را افزایش داده و به مدیریت در تصمیم گیری صحیح کمک می کند.

چشم انداز آتی شغل مشاوره مالی و نتیجه گیری

هر چه زمان جلوتر می رود فضای کسب و کار و تجارت جهت جذب مشتریان بیشتر و سود آوری بالاتر، رقابتی تر و جدی تر می شود. در این فضا هر مدیری که بهتر مدیریت و تصمیم گیری کند موفق تر از رقبای خود در جذب سرمایه و سود خواهد بود .

مدیریت بهتر، مستلزم استفاده از دانش و تجربه مفید مشاوران کارآمد می‌باشد، مشاوران کارآمد مالی افراد با دانش و با تجربه ای هستند که می‌توانند دانش و تجربه خود را در زمینه امور مالی، حسابداری، مالیاتی، بیمه، سرمایه‌گذاری، فروش و بازاریابی در اختیار فعالین صنایع مختلف از جمله صنایع دام، طیور و آبزیان قرار داده و با ارائه راهکارهای موثر و مفید، راهگشا باشند. مشاورین ما در بخش مشاوره نوبل فارم(نوبل تاک) در این خصوص برنامه ریزی نموده و یاریگر شما فعالین محترم صنایع هستند.

امروزه نیاز به مشاوران کارآمد، علی الخصوص مشاوران کارآمد مالی یک نیاز ضروری برای مدیران و شرکت هاست که این نیاز روز به روز جدی تر و ضروری تر می گردد، به نحوی که استخدام یک مشاور ماهر، باتجربه و کارآمد تبدیل به یک چالش بزرگ برای شرکت ها و مدیران گردیده است .شما هم می توانید مشاورین کارآمد و متبحر نوبل فارم را بصورت آنلاین و در همه حال در کنار خود داشته باشید و آسوده خاطر با نوبل فارم رشد کنید.

 

نویسنده : حسین زمانی – مشاور دپارتمان مالی نوبل فارم