مشخصات گاو هلشتاین | نوبل فارم
ویژگی های گاو هلشتاین (holstein)

نژاد هلشتاین از اروپا منشا گرفته است. رشد تاریخی اصلی این نژاد حدود ۲۰۰۰ سال پیش در منطقه جغرافیایی که اکنون هلند است و به طور خاص در دو استان هلند شمالی و فریزلند که در دو طرف Zuider Zee قرار داشتند، رخ داد. صاحبان اصلی گاوهای سیاه و سفید، اروپایی های مهاجری بودند که حدود ۲۰۰۰ سال پیش در منطقه دلتای راین ساکن شدند. برای سال‌های متمادی، گاوهای نژاد هلشتاین‌ به عنوان دام هایی پرورش داده می‌شدند که می‌توانستند از علف، فراوان‌ترین منبع خوراک در منطقه، بهترین استفاده را ببرند. اختلاط این دام ها با یکدیگر به یک گاو شیری سیاه و سفید با تولید بالا تبدیل شد.

مشخصات گاو هلشتاین

این حیوانات به‌ سرعت با نشانه‌های رنگی متمایز و تولید شیر فوق‌العاده‌شان شناخته می‌شوند. این حیوانات گاوهای بزرگی هستند که الگوهای رنگی سیاه و سفید یا قرمز(قهوه ای-نارنجی) و سفید دارند.

مشخصات گاو هلشتاین | نوبل فارم

یک گوساله هلشتاین سالم در هنگام تولد ۹۰ پوند یا بیشتر وزن دارد. یک گاو بالغ حدود ۱۵۰۰ پوند وزن و ۵۸ اینچ قد در شانه دارد. تلیسه های هلشتاین را می توان در ۱۵ ماهگی پرورش داد، زمانی که حدود ۸۰۰ پوند وزن دارند. مطلوب است که گاو ماده برای اولین بار بین ۲۴ تا ۲۷ ماهگی زایش کند. مدت حاملگی گاو نژاد هلشتاین تقریباً نه ماه است. در حالی که برخی از گاوها ممکن است به طور قابل توجهی بیشتر عمر کنند، بطور معمول عمر طبیعی یک هلشتاین شش سال است.

میانگین تولید لبنیات همه گاوهای نژاد هلشتاین‌ که در برنامه‌های آزمایشی تولید رسمی ایالات متحده در سال ۱۹۸۷ ثبت‌نام کردند، ۱۷۴۰۸ پوند شیر، ۶۳۲ پوندکره و ۵۵۰ پوند پروتئین در سال بود.

آیا به دنبال بهبود ژنتیک و بهره وری گاوهای هلشتاین خود هستید؟  ما برای شما بهترین اسپرم های گاو هلشتاین با کیفیت بالا را فراهم کرده ایم. می توانید محصولات اسپرم گاو هلشتاین را مشاهده کنید.

آمار نژاد هلشتاین

هلشتاین بالاترین تولید شیر را در جهان دارد و در این زمینه توانایی موفقیت بی نظیری از نظر ژنتیکی دارند که شاید بتوان گفت سقف بیولوژیکی ندارد. بهبود ژنتیکی ۱ تا ۲ درصد در سال در مورد این نژاد کاملاً واقع بینانه است.

این نوع نژاد گاو با تمام سیستم های مدیریت و بهره برداری سازگار می شوند. این دامها را می توان ثابت نگهداری کرد، اما به همان اندازه برای چرا مناسب هستند. همچنین این نژاد گاو را می توان در علفزارها یا در سیستم های کشاورزی مختلط با چرای دوسالانه نگهداری کرد یا در طول سال ثابت نگاه داشت. همچنین مهم نیست که آنها در مناطق مرتفع یا کم ارتفاع نگهداری شوند. هلشتاین نه تنها برای سیستم‌های کشاورزی کم‌هزینه مناسب است، بلکه به‌عنوان گاوهای صنایع لبنی در مزرعه‌های فشرده که مستلزم نگهداری گاوها است، بسیار مناسب هستند.

با این حال، هولشتاین ها، در مقایسه با نژادهای طبیعی هر منطقه، در مناطق دشوار کشاورزی و زیست محیطی در برابر گرما و بیماری ها مقاوم نیستند. واکنش آنها به چنین شرایطی کاهش ظرفیت تولید است. تجربه آموخته است که آنها توانایی های سازگاری واگرا را نشان می دهند، بنابراین باید هنگام پرورش از دیدگاه فنی به این دامها توجه کنند. در مورد پرورش متقابل با نژادهای طبیعی، گوساله ها تحمل گرمای بالاتری را نشان می دهند و ارقام تولید بالاتری را در مقابل سایر نژادهای دیگر حاصل می نمایند.

مشخصات گاو هلشتاین | نوبل فارم

هلشتاین ها گوساله های قوی تولید می کنند که با رشد سریع، بلوغ زودرس و مراقبت آسان متمایز می شوند. اگر این دامها به خوبی مدیریت شوند، هیچ مشکلی در باروری ندارند. این نژاد گاو خوش اخلاق هستند، به راحتی قابل کنترل هستند و می توانند بدون هیچ مشکلی ثابت نگهداری شوند. آنها همچنین در برابر استرس مقاوم هستند، رفتارهای گله ای از خود نشان می دهند و حیوانات انفرادی نیستند.

هلشتاین چیزی بیش از یک نژاد شیری است. این نوع خاص دام همچنین به عرضه گوشت در سراسر جهان کمک می کند، درصد رشد بالایی در بخش پرواربندی دارد و گوشتی با بافت خوب تولید می کند. در صنایعی که به طور انحصاری تولید شیر را هدف قرار می دهند، برای داشتن گوشت گوساله با کیفیت بهتر، آنها را با نژادهای دیگر گاو تلاقی می کنند.

برترین تولید کننده هلشتاین که دو بار در روز دوشیده شده است تا ۶۷۹۱۴ پوند شیر در ۳۶۵ روز تولید می کند. تولید بی‌نظیر، درآمد بیشتر نسبت به هزینه‌های خوراک، شایستگی ژنتیکی بی‌نظیر و سازگاری با طیف وسیعی از شرایط محیطی، چنین شواهد قانع‌کننده‌ای از برتری ژنتیکی، بازار صادراتی فعالی را برای ژنتیک هلشتاین ایجاد کرده است. در حال حاضر، ماده ها و نرهای زنده هلشتاین و جنین و منی منجمد به بیش از ۵۰ کشور صادر می شود و به طور گسترده برای بهبود منابع غذایی خارجی و درآمد تولیدکنندگان لبنی استفاده می شود.

 

منبع : thecattlesite.com